Jezírka koupací

Úvod / Jezírka / Jezírka koupací

Jezírka koupací

Koupací jezírka

Pod pojmem koupací jezírka se skrývají mnohé a často na různém principu fungující nádrže. V současné době se můžeme setkat s obchodními názvy typu (biobazén, ekobazén, koupací biotop, koupací jezírko, přírodní bazén). Všechny tyto nádrže slouží ke koupání, ve většině případů využívají filtračních systémů používaných u okrasných a rybochovných jezírek nebo mají původ v bazénové technologii. Bohužel ne u všech lze opravdu hovořit o přírodním koupání. Vlastnímu koupacímu biotopu, který zcela odpovídá trendu čistě přírodního koupání, se věnujeme na stránce Koupací biotop.

Systémy opírající se o vnější filtry v součinnosti s výkonnou UV-C lampou jsou v podstatě převzaté komplety určené pro čištění rybochovných nádrží. Vše co protéká lampou např. řasy a sinice, včetně užitečných mikroorganismů, je v lampě zničeno a filtrem zachyceno. K dosažení čisté vody je zapotřebí poměrně velká (často až několik m3) filtrační sestava, jejíž pořizovací náklady jsou často dosti vysoké a podobně i provoz je energeticky náročný.

Koupací jezírko s rybami a rostlinným filtrem, doplněné o pískový filtr

Fotografie: Koupací jezírko s rybami a rostlinným filtrem, doplněné o pískový filtr

Ostatní systémy se více či méně opírají o rostlinný filtr v kombinaci s doplňkovou vnější filtrací sloužící k odkalování dna, mechanicko - biologickému dočišťování vody nebo sběru nečistot z hladiny. Využití širokého spektra malých filtrů dává možnost pružně přizpůsobit volbu filtru místním podmínkám. Rozhodující je umístění filtru nad nebo pod úrovní hladiny vody, dále blízkost stromů, atd. Vlastní způsob výstavby koupacích jezírek v mnohém vychází z technologických postupů a izolačních materiálů při tvorbě jezírek okrasných. Při plánování je třeba klást důraz na jasné zadání komu má nádrž sloužit. Rozdílná konstrukce jezírka bude v rodině s dětmi nebo v případě staršího rodičovského páru. Od těchto předpokladů se odvíjí tvar, objem a hloubka koupací části, vytvoření koupacích mělčin, brouzdališť nebo ploch pro vodní hry a slunění v kombinaci s mělčinami osázenými rostlinstvem.

 

Navštivte náš internetový obchod

Navštivte náš internetový obchod epets.cz, PROFI-AQUARIUM Roman Papík. Nosným programem jsou potřeby pro akvarijní a jezírkové ryby ve velkospotřebitelských baleních. Najdete u nás také široký sortiment jezírkového vybavení.

Jezírkové centrum

Jezírkové centrum se nachází v obci Čeperka u dálnice Hradec Králové-Pardubice. Výstava KOI kaprů a jeseterů ve venkovním jezírku. Více

HAPex, exotické dřeviny Akvárium Kroupa OASE Living Water Sekce biobazénů, koupacích a okrasných jezírek Studio zahrady