Údržba

Úvod / Jezírka okrasná / Údržba

Jezírka okrasná, údržba

Údržba

Správná údržba je klíčem k úspěchu a zároveň spokojenosti z fungujícího a prosperujícího jezírka. Platí to jak pro nádrže s biologickou filtrací, tak i s filtrací externí. Pokud ponecháme jezírko ladem, je přirozenou vlastností s postupem let jeho zanášení nečistotami, které sedimentují na dno nebo se usazují v mělčinách. Jedná se zejména o listí, zbytky rostlin, výkaly ryb, pyl, prach. V případě, že je průběžně neodsáváme, jejich vrstva pomalu narůstá a hrozí nebezpečí, že po čase dojde k zhoršení kvality vody. Platí to i pro jezírka s dnovou vpustí, která nikdy nepracuje stoprocentně a některé nečistoty zůstávají na dně, popř. v mělčinách. K odsávání kalů můžeme použít speciální jezírkový vysavač nebo jsou nabízeny i jiné výkonnější zařízení (princip tlakové vody - wapka, výkonná průmyslová čerpadla). Odkalujeme dle potřeby, například koupací jezírka v průběhu léta, nejméně však alespoň jednou za rok na podzim.

Velmi významná v údržbě jezírka je péče o vodní a bahenní rostliny. Rostliny, které po celou vegetaci, využívaly ve vodě rozpuštěné živiny je nutné na podzim (nejpozději v předjaří) kompletně ostříhat. Tímto zásahem dojde k „odtěžení“ živin ze systému, čímž výrazně přispějeme k udržení správné funkce jezírka a jeho „omlazení“. Jednotlivé rostliny na jaře znovu obrostou. Mezi rostlinami jsou některé výjimky v podzimním řezu. Jedná se o stálezelené druhy (některé ostřice, sítiny, přesličky), které řežeme až po skončení zimy. Vodu z jezírka zbytečně nevypouštíme. Snažíme se také o vracení přefiltrované vody zpět při odkalování.

Našim zákazníkům s údržbou poradíme, případně ji po dohodě provedeme sami.

 

Navštivte náš internetový obchod

Navštivte náš internetový obchod epets.cz, PROFI-AQUARIUM Roman Papík. Nosným programem jsou potřeby pro akvarijní a jezírkové ryby ve velkospotřebitelských baleních. Najdete u nás také široký sortiment jezírkového vybavení.

Jezírkové centrum

Jezírkové centrum se nachází v obci Čeperka u dálnice Hradec Králové-Pardubice. Výstava KOI kaprů a jeseterů ve venkovním jezírku. Více

HAPex, exotické dřeviny Akvárium Kroupa OASE Living Water Sekce biobazénů, koupacích a okrasných jezírek Studio zahrady